Citační úzus

Citační úzus

Pro písemné práce, vzniklé na Ústavu pro dějiny umění, je možno použít jak citační úzus dle časopisu Umění, tak úzus, užívaný na KTF UK. Volba konkrétní varianty záleží na dohodě s pedagogem, který práci vede.

Zásady pro vypracování písemných prací na ÚDU FF UK

Proseminární práce

Písemná práce u prof. Royta

Proseminární práce z DU – liturgie, výtvarné techniky, hagiografie

Student obdrží na první hodině prosemináře DU témata z oblasti liturgie, výtvarných technik a hagiografie. Téma si závazně zapíše a připraví si základní osnovu práce, včetně literatury a tu pak musí konzultovat s garantem příslušné části (v tomto případě s prof. Roytem). Proseminární práce má následný profil: abstrakt v češtině a angličtině, úvod, kritický přehled pramenů a literatury. Vlastní text musí být rozčleněn do kapitol a opatřen poznámkovým aparátem (systém dle časopisu Umění nebo dle KTF). Obrazová příloha musí být opatřena standardizovanými popisky. Následuje seznam vyobrazení s uvedením zdrojů reprodukci a seznam použité literatury. Předložená práce by měla mít rozsah cca 15–20 NS. Součástí práce je popis obrazu či sochy.

Písemná práce u dr. Macka

Výchozí zadání: napsat věcný odborný text s obrazovou přílohou.

Téma: dle výběru studenta, z prostředí Čech, Moravy a Slezska, doporučen konkrétní objekt/areál, nutno konzultovat.

Rozsah: min. 10 NS vlastního textu.

Skladba: titulní strana, obsah, anotace, vlastní text (úvod, komentovaný přehled literatury, text, shrnující a hodnotící závěr (cca 2 str.), poznámkový aparát dle citačního úzu), český podklad pro resumé (1,5–2 str.), seznam pramenů a literatury, seznam obrazové přílohy, vlastní obrazová příloha (5–10 vhodně zvolených plánů a fotografií, či jiných zobrazení).

Seminární práce

Bakalářské studium

Téma práce je vždy vázáno na konkrétní realizovaný seminář. Rozsah práce je minimálně 20 a maximálně 30 NS vlastního textu. Práce musí vycházet z primární odborné literatury (studie, články v odborných časopisech, syntetické práce, v případě architektury SHP a další památkové zdroje).

Magisterské studium

Rozsah práce je minimálně 30 a maximálně 40 NS vlastního textu. Práce musí vycházet jednak z pramenů, jednak z primární odborné literatury (studie, články v odborných časopisech, syntetické práce, práce týkající se teoretických aspektů tématu i jeho metodologické reflexe). Nezbytnou součástí práce je srovnání metodologického přístupu autorů, kteří se tématu věnovali, i metodická reflexe vlastní autorské práce

Bakalářská práce

Bakalářská práce má za cíl prokázat studentovu schopnost synteticky zpracovat dané téma na základě vlastních analýz i systematické práce s odbornou literaturou. V případě umění 20. století se předpokládá i archivní výzkum a jeho kritická reflexe.

Rozsah práce

Minimálně 40 NS, maximálně 70 NS vlastního textu. Do stránkového rozsahu se počítá pouze vlastní text práce bez příloh. Nedodržení minimálního rozsahu práce je důvodem k hodnocení „neprospěl“.

Termín odevzdání závěrečných prací

  • pro obhajoby v květnu či červnu do 15. 4. toho roku
  • pro obhajoby v září do 15. 7. toho roku
  • pro obhajobu v lednu či únoru do 15. 11. předchozího roku

Hodnocení práce

Výborně – práce přesáhla bakalářský rámec a přinesla nová odborná zjištění; její závěr dobře shrnuje problematiku a výrazně dané téma odborně posouvá; práce by se mohla stát základem pro publikaci.

Velmi dobře – práce naplnila bakalářské standardy, avšak má spíše přehledový charakter bezvýrazných zjištění či interpretací; závěr práce dostatečně pointuje celou problematiku a naznačuje další cesty možného bádání.

Dobře – práce naplnila standardy, avšak vykazuje dílčí problémy; závěr má spíše charakter resumé.

Problematická jazyková úroveň práce či nedostatečná redakce textu je vždy povinně důvodem ke snížení hodnocení práce o jeden stupeň (včetně posunu z „dobře“ na „neprospěl“)!

Magisterská práce

V rámci magisterské práce student musí prokázat nejen suverénní práci s primární i sekundární literaturou a historickými prameny, ale i schopnost metodologické reflexe dosavadního bádání i vlastního přístupu. Práce musí bez výjimky obsahovat syntetický závěr, který není anotací ani shrnutím již řečeného, ale plnohodnotným syntetickým textem, který zkoumané téma finálně zhodnotí, zasadí do nových skutečností a zformuluje témata či otázky, kterými by se mělo bádání v dané oblasti dále zabývat.

Rozsah práce

Minimálně 60 NS, maximálně 100 NS. Do stránkového rozsahu se počítá pouze vlastní text práce bez příloh. Nedodržení minimálního rozsahu práce je důvodem k hodnocení „neprospěl“.

Termín odevzdání závěrečných prací

  • pro obhajoby v květnu či červnu do 15. 4. toho roku
  • pro obhajoby v září do 15. 7. toho roku
  • pro obhajobu v lednu či únoru do 15. 11. předchozího roku

Hodnocení práce

Výborně – práce přinesla významná zjištění a její syntetický závěr otevírá nové otázky a témata. Práce je určena k odborné publikaci.

Velmi dobře – práce naplnila běžné standardy kladené na Mgr. práci.

Dobře – práce naplnila standardy, avšak vykazuje dílčí problémy; závěr má spíše charakter resumé.

Problematická jazyková úroveň práce či nedostatečná redakce textu je vždy povinně důvodem ke snížení hodnocení práce o jeden stupeň (včetně posunu z „dobře“ na „neprospěl“)!

Úvod > Studium > Citační úzus